Pierwsza pomoc psychologiczna - czy powinno się jej uczyć w szkołach?

9 czerwca 2022 przez
Otwarty Parasol

Pobawmy się w szkołę! Trzy, dwa, jeden, start! Zadanie nr 1. Ten, kto uczył się w szkole, jak udzielić pierwszej pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia życia, niech podniesie rękę do góry. Reakcja? Las rąk! Brawo!

Jesteście gotowi na zadanie nr 2? Świetnie! Zatem, ten, kto uczył się w szkole, jak udzielić pomocy psychologicznej osobom zmagającym się z problemami natury psychicznej lub chorobami psychicznymi, niech podniesie rękę do góry. Cóż, wygląda na to, że ktoś wyciął ten las rąk-entuzjastów.

,,Prawdopodobnie jednak częściej niż przedmedycznej będziesz udzielać pierwszej pomocy psychologicznej" - czytamy w książce Justyny Sucheckiej (@justynasuchecka ) - ,,Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze" w kontekście wywiadu z Tomkiem Bilickim. Trudno byłoby nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Dlaczego zatem młodzi ludzie nie otrzymują często wystarczającego wsparcia psychologicznego w miejscu, w którym spędzają niemal tyle czasu, co w swoim domu?

Lektura tej książki z jednej strony wiąże się z poczuciem lęku i głębokiego rozgoryczenia wynikającego z faktu, że w Polsce bardzo trudno o wsparcie psychologiczne, co autorka pokazuje na przykładzie bohaterów i bohaterek swojej książki. Z drugiej strony pozycja ,,Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze" pozostawia w czytelnikach iskierkę nadziei na to, że wyjście z ciemnego tunelu jest możliwe dzięki zaangażowaniu otoczenia, które ma kluczową rolę w procesie leczenia.

Najnowsza pozycja Justyny Sucheckiej nie jest jedynie zbiorem wywiadów z osobami, które wygrały lub codziennie walczą z chorobami psychicznymi. Autorka oddaje głos również młodzieży w spektrum autyzmu z Klubu Świadomej Młodzieży, sportowcom mówiącym o tym, jak ważne jest zadbanie o swoje zdrowie psychiczne czy pedagożce, która tłumaczy, dlaczego nuda powinna istnieć w naszym życiu. Na tym oczywiście nie koniec! Sięgnijcie po tę ważną książkę, a obiecuję, że nie będziecie chcieli jej wypuścić z rąk.

Udostępnij ten artykuł